Maszyny Sadownicze, Ogrodnicze i Rolnicze Producent JAGODA JPS

Kombajn samojezdny OSKAR 4WD

 • kombajn samojezdny
  OSKAR 4WD jest najnowszą wersja kombajnu do mechanicznego zbioru owoców jagodowych na plantacjach do tego przygotowanych.

Kombajn samojezdny OSKAR 4WD jest najnowszą wersja kombajnu do mechanicznego zbioru owoców jagodowych na plantacjach do tego przygotowanych. Kombajn jest maszyną samobieżną z napędem hydrostatycznym na cztery koła, który zbiera owoce z całego rzędu. Napęd zespołów roboczych jest hydrauliczny.

Kombajn cechuje wysoka jakość wykonania oraz budowa modułowa, która umożliwia kompletację maszyny według potrzeb klienta.

 • Przednia oś jezdna maszyny jest rozszerzana na czas zbioru (pozycja robocza) i zwężana do pozycji transportowej. To rozwiązanie w znacznym stopniu poprawia mobilność maszyny pod drogach publicznych oraz pracę w plantacji.
 • Przenośniki odbierające otrząśnięte owoce oraz wentylatory sekcji usuwania zanieczyszczeń napędzane są hydraulicznie i mają bezstopniowo regulowane prędkości obrotowe.
 • Zmiana położenia otrząsaczy na asymetryczne (otrząsacz lewy jest przesunięty w stosunku do prawego wzdłuż osi maszyny) oraz zastosowanie nowatorskiego systemu hydraulicznej regulacji kąta nachylenia otrząsaczy umożliwia dostosowywanie zespołu otrząsania do niskich i wysokich krzewów, a w konsekwencji zbiór innych gatunków owoców jagodowych, w tym malin odmian owocujących na pędach jednorocznych. Maliny wymagają znacznie większych kątów nachylenia otrząsaczy, część pędów rośnie bowiem prawie pionowo.
 • Dostosowanie kombajnu do potrzeb zbioru różnych owoców jagodowych wymagało także zastosowania różnych parametrów pracy otrząsaczy, w tym amplitudy wytwarzanych drgań.
  Niższe amplitudy stosuje się np. podczas zbioru agrestu, wyższe podczas zbioru porzeczek.
 • Opracowano ponadto dwa rodzaje elementów otrząsających: z palcami metalowymi oraz z tworzywa.
  Zastosowanie zespołów podwójnych elementów otrząsających z tworzywa (bliźniacze zespoły palców) Takie rozwiązanie usprawniło  mocowanie zespołów palców na kolumnie otrząsacza i pozwoliło na zwiększenie ilości elementów palcowych na kolumnie otrząsającej (ich zagęszczenie). To rozwiązanie znacznie podwyższa  skuteczność zbioru owoców mocno związanych z pędami (np. w przypadku przesuszonych z powodu długotrwałej suszy owoców aronii).
 • Nowe opracowanie  zespołu zawieszenia  regulacji pionowej oraz wymuszonej regulacji szczeliny (typu zawiasowego) pomiędzy rynnami zespołu przenośnika poprzecznego lewego i zespołu przenośnika poprzecznego prawego oraz zastosowano zmodyfikowany system prowadnic pędów krzewów.
 • Wersja kombajnu z napędem na cztery koła wyposażona jest w kabinę operatora z klimatyzacją.
 • W kombajnie został wykorzystany nowoczesny silnik Doosan EU Stage IIIB/ Tier 4 Final spełniający wymogi w zakresie emisji spalin i eliminujący montaż filtra cząstek stałych. Posiada wysokociśnieniowy elektroniczny układ wtrysku paliwa i turbosprężarkę z zaworem sterującym, co poprawia moc i efektywniej zużywa paliwo.  Wykorzystane w silnikach technologie oczyszczania spalin obejmują chłodzony system recyrkulacji spalin połączony z układem utleniania katalitycznego w celu redukcji emisji cząstek stałych oraz układ selektywnej redukcji katalitycznej z wtryskiem wodnego roztworu mocznika zamontowany, aby maksymalnie ograniczyć zawartość tlenków azotu.

Podstawowa wersja kombajnu to samojezdna jednostka robocza.

Możliwe opcje wykonania kombajnu ze względu na odbiór owoców:

 • Jednostka robocza + Podest z rolkami –zbiór do plastikowych skrzyniopalet 100 cm x 120 cm x 79 cm.
 • Jednostka robocza + Wózki – zbiór do plastikowych skrzyniopalet 100 cm x 120 cm x 79 cm.
 • Jednostka robocza + Zestaw z separatorem do zbioru malin
 • Jednostka robocza + Zestaw podestów do odbioru owoców do tradycyjnych skrzynek 40 cm x 60 cm x 20 cm.